ندای جوانی

صدای جوان روشنگر ایرانی

قهر و آشتی

2422 بازدید
امین فراست
تاریخ نشر : ۱۶-۰۵-۹۲
لینک کوتاه : nedaj.ir/?p=192

روز اول همه آقایون برای بحث پشتیبانی و مراقبت از خواهران به روستاها اعزام می شدند و من هم در مرکز اسکان یعنی روستای ورباد میموندم – روز اول راه افتادم توی روستاها و رفتم پیش بچه ها باهاشون آشنا شدم و اسم هاشون رو یاد گرفتم. شاید اولین چیزی که به چشم می آمد طبیعت بچه ها بود، که مانند خورشید سوزان و سنگ های سخت و بادهای لطیف و جو زارهای طلایی منطقه، آمیزه ای از محبت، آرامش، خشم، و استحکام بود.

به سه تا بچه رسیدم و گفتم: “سلام بچه ها! اسم من محمدحسینه. خوشحالم از این که با هم دوست می شیم. اسم شماها چیه؟” بچه ها آرام بودن و حتی خجالتی. ولی وقتی یکی از اون ها جواب سوال من رو نداد، یکی از دوستاش با هل دادن وادارش به جواب کرد! اون هم به جای جواب دادن، پاسخ هل رو با هل قوی تر جواب داد. و بدین سان با به وجود اومدن یه دعوا در چند ثانیه ی اول آشناییمون، به سرعت طبیعت بچه ها برام نمایان شد.

اون ها مثل طبیعیت لطیف، و در عین حال، خشن بودند. بعد از هر واقعه ی ناخوشایندی با هم درگیر می شدن. دعوا می کردن. تهدید می کردن. از روی زمین برای کارزار سنگ برمیداشتن. فحش می دادن…

همدیگه رو می زدن، ولی بعد از زد و خورد، کنار هم میشستن و گویا اتفاق خاصی نیافتاده بود. گلاویز می شدن، ولی بعد از فروکش شدن اوضاع، به بازی ادامه می دادن. کینه ای بینشون نمی دیدم. یک بار بچه ای به اسم ابوالفضل اومد پیشم و گفت: “عباس بی ادبه. ما رو کتک می زنه”. ولی بیست دقیقه بعد دیدم با هم فوتبال بازی می کردن. مثل طبیعت که امکان داره طوفان وحشتناکی رو برپا کنه؛ و چند دقیقه بعد با نسیمی دلنواز و رنگین کمانی زیبا اثرات گذشته رو از بین ببره. نمی دونم. شاید خیلی از بچه های دنیا این طور باشن. یاد حدیثی از پیغمبر می افتم که فرمود: “بچه ها را دوست دارم به دو دلیل. اول که کینه به دل نمی گیرند و سریع فراموش می کنند. و دوم این که آن چه در اختیار دارند به راحتی می بخشند.” این خصلت ها رو بارها و بارها بین این بچه ها به وضوح دیدم.

1 دیدگاه بر “قهر و آشتی”

  1. ياوري گفت:

    بله واقعا كه چه طبيعت و خصلت زيبايي داشتند بچه ها…خوش به حال اون دنياي طلايي شون

    دلتنگ كودكي ام،يادش بخير،قهر مي كرديم تا قيامت و لحظه اي بعد قيامت ميشد..!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.