ندای جوانی

صدای جوان روشنگر ایرانی

wpf چیست؟

3777 بازدید
علی طالاری
تاریخ نشر : ۲۵-۰۶-۹۶
لینک کوتاه : nedaj.ir/?p=8704
windows presentation foundation

Windows presentation foundation یا (wpf) یک زیرسیستم گرافیکی است که توسط ماکروسافت برای ترسیم نمای کاربری در کاربردهای ویندوز پایه ارائه شده است. wpf قبلاً با نام “Avalom” ، بعنوان بخشی از NET Framework3.0 در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. Wpf بجای تکیه بر زیرسیستم قدیمی GDI، از DirectX استفاده می کند. Wpf تلاش می کند تا یک مدل برنامه نویسی مقاوم برای ساخت کاربردها ( نرم افزارها) فراهم کند و نمای کاربری را از منطق تجاری جدا می کند.

XAML، wpf را که یک زبان برپایه XML است، برای تعریف و ارتباط المان های مختلف نمای کاربری، بکار می گیرد. کاربردهای wpf می توانند به عنوان یک نرم افزار دسکتاپ مستقل بکار روند یا به عنوان یک شیء جاسازی شده در یک صفحه ی وب، میزبانی شوند. Wpf  قصد دارد تا یک تعداد از المان های نمای کاربری مانند ترسیم دوبعدی و سه بعدی، اسناد، تایپوگرافی، گرافیک های برداری و انیمیشن زمان اجرای ثابت و سازگار و رسانه های پیش رندر شده، را متحد کند. این المان ها می توانند براساس انواع رویداها ، نمای کاربری و اتصالهای داده مرتبط و دستگاری شوند.

کتابخانه زمان اجرای (runtime library) Wpf ، در همه نسخه های ماکروسافت ویندوز، از ویندوز ویستا و ویندوز سرور ۲۰۰۸ به بعد گنجانده شده اند. کاربران ویندوز ایکس پی و ویندوز سرور ۲۰۰۳ می توانند کتابخانه های مورد نیاز را نصب کنند.

 

دات نت فریم ورک3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.