ندای جوانی

صدای جوان روشنگر ایرانی

امین فراست
تاریخ نشر : ۱۵-۱۰-۹۶
دستبندی : روشنگری, سیاسی
لینک کوتاه : nedaj.ir/?p=8779
منشا اتفاقات اخیر بازهم سهم خواهی احزاب از نظامه
همانطور که فکر میکردم منشا اتفاقات اخیر بازهم سهم خواهی احزاب از نظامه … بازم مردم بدبخت هیچ کاره اند و بازیچه دست احزاب شدند … خواندن روزنامه ها، خیلی چیزا رو مشخص میکنه … سیاسیون معمولا دعواها و خواسته هاشون رو توی روزنامه هاشون مطرح میکنند.
 مفاله روزنامه جامعه فردا (از روزنامه های اصلاح طلبان)، یه سر مقاله در صفحه اولش چاپ کرده به عنوان راه حل … بخونیش همه چیز دستت میاد … البته توی بعضی روزنامه های دیگر هم یه همچین سهم خواهی هایی شده … اما هیج کدومشون به این واضحی حرف از سهم خواهی نزده بودند.
راه حل
“پیگیری‌های تحریریه «جامعه فردا» نشان می‌دهد حتی ورود احزاب اصلاح‌طلب دارای پایگاه اجتماعی به عرصه برای کنترل ناآرامی‌های اجتماعی و جلوگیری از توسعه تظاهرات در ابعاد خطرآفرین، فاقد نتیجه و بی‌سرانجام ارزیابی شده است. معنای وضعیت این است که برای گفت‌وگو با جامعه‌ای که در کف خیابان‌هاست، هیچ‌کس وجود ندارد.
نتیجه محتوم این وضعیت احتمال ارتقای رویارویی به نقطه جوش با عبور رویارویی‌ها از دست‌انداز‌های اتفاقی و احتمالی و تشدید وخامت هرچه بیشتر در طول زمان است. فرجام نهایی، یک صف‌بندی خشن و الزام به سرکوب خواهد بود.
از اصلاح‌طلبان به عنوان شرکای- کمابیش!- ۲۰ ساله حکومت انتظار می‌رفت و می‌رود در ارزیابی وضعیت حداکثر واقع‌بینی را نشان دهند. به نظر می‌رسد در امتناع آنها و اظهار ناتوانی برای ورود به پروسه کنترل مشکل، نوعی ترس از عدم موفقیت و کاهش اعتبار مؤثر باشد، و شاید برخی می‌پندارند واگذاری روند به گذشت زمان، امتیازگیری سیاسی را به همراه بیاورد. اگر چنین باشد، محاسبه‌ای با نتیجه اشتباه است: هلاک جمهوری.
آن نتیجه محتوم نیز بن‌بست دوم است. حکومت نه میل و اراده به سرکوب تظاهرات و نه تحلیلی درباره نتیجه‌بخش بودن آن دارد. اما فقدان راه‌حل مسالمت‌آمیز، در نهایت و مانند خودروی بی‌ترمزی در سراشیب، برخورد منتهی به نابودی است. کابوس اجبار حکومت به کاربرد سلاح برای کنترل نظم نباید واقعیت یابد.
شاید بهتر باشد امتیاز اصلاح‌طلبان برای مشارکت در این پروسه پیشاپیش به آنها داده شود. آنچه دیگر برای کسی اهمیت جدی ندارد اما نمادین است: پایان حصر محصورین، به عنوان حسن نیت و دلجویی از سیدمحمد خاتمی و دعوت رسمی از او برای حضور در جامعه. واقعا دستاوردهای بزرگی نیستند و تفاوتی در معادله قدرت و توازن نیروها پدید نمی‌آورند، اما شاید نشانی از آغاز یک دوره جدید از آشتی ملی به شمار بیایند و بدنه وسیع اصلاح‌طلبان را به تحرک برای گفت‌‌وگوی آرامش‌بخش با کسانی گسیل کند که خیابان‌ها عرصه ابراز احساس و مطالبات آنهاست.”
لینک این مقاله
خدا لعنتشون کنه … که به خاطر پول و قدرت، حاضرند همه چیز رو فدا کنند.
سید علی سجادی

2 دیدگاه بر “منشا اتفاقات اخیر بازهم سهم خواهی احزاب از نظامه”

  1. قیمت موبایل سامسونگ گفت:

    سلام و تشکر فراوان برای اشتراک گذاری خوبتون
    وب سایت خیلی خوب و کاربردی ای دارید
    به امید موفقیت های روز افزون.

  2. نوین روز گفت:

    یکی به داد مردم برسه ، ما هم گناه داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.